Paski zębate – zastosowanie

Najważniejszym składnikiem przekładni pasowej są paski zębate, obliczenia wytrzymałościowe przekładni sprowadzają się do przetestowania intensywności paska na wytrzymałość dążenia. Pasy przekładni pasowych mogą być utworzone ze cery, tkaniny, karnacje, tworzyw sztucznych albo stali. Paski gumowy ma szychtę nośną z tkaniny bawełnianej względnie szpagatu kordowego. Własności tych pasków są zbliżone do pas tkaninowo- gumowych i zależą nade wszystko od gatunku gumy. Powinny być zrealizowane z najlepszej jakości kompozytów. Pas z najwyższej jakości tworzyw sztucznych ma nadzwyczaj strzelistą wytrzymałość, zwiększone na dodatek poprzez wtopienie w paski linek stalowych. Wyjaśnia się, że ta w samej rzeczy cecha pozwala na zmniejszenie kalibru przekładni.

Rozmiar przekładni.

W terminie użytkowania przekładni pasowej paski zębate wymiękają różnorodnemu zniszczeniu. Paski wykonane z towarów ciągliwych jak i podczas swej pracy będąc rozciąganymi rezygnują trwałym odkształcenia plastycznym, czyli wprost wydłużają się. Żeby uniknąć przeciwnego wpływu wydłużania się pasków w przekładniach takiego rodzaju nieraz użytkuje się specjalne spekulanty paska. Potomnym wynikiem starzenia się paska jest strata na poziomie jego wytrzymałości na rozciąganie, szczerbieniem się, małymi pęknięciami i dziurami w tworzywie, z którego wybudowany jest pasek, odrzuceniem elementów dozbrajających itp.

Z tychże czynników prążki muszą być od momentu do momentu wymieniane na nowe paski zębate. Częstotliwość wymiany wykorzystanych pasków jest zawarta w dokumentach urządzenia, w których one występują. W czasie robocie zęby kółka przyciskają na zęby koła, pobudzając jego obroty. Stopa zęba koła, które się rusza styka się pierwotnie z czubkiem zęba koła, które się nie rusza, a później punkt syknięcia się ze sobą wozi się nieopodal zęba koła i posłowie kooperacji pary zębów jednego i entego podzespołu zachodzi wtenczas, kiedy szczyt zęba koła dynamicznego kończy stykać się z zębem koła ociężałego a więc wówczas kiedy decentralizują się one. Paski klinowe pomiędzy kołami często są zębate co uprzystępnia kompletny proces.