Po co stomatolog zleca tomografię szczęki?

Tomografia komputerowa zazwyczaj kojarzy się nam z prześwietlaniem głowy jakiejś ofiary wypadku czy coś w tym stylu. Jednak tomografia jest stosowana bardzo często w różnego rodzaju diagnostyce medycznej, nie tylko w nagłych wypadkach. Bardzo często korzystają z niej dentyści i chirurdzy szczękowi. W tym przypadku najczęściej zlecana jest tomografia szczęki. Tego typu zdjęcie rentgenowskie wykonywane jest zazwyczaj przy okazji usuwania jakichś niezwykle trudnych do usunięcia zębów. Czasami zdarza się, że ząb jest tak mocno osadzony w szczęce, że chirurg musi sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Jak wiadomo, nasze zęby połączone są ze szczęką nie tylko za pomocą korzeni, ale także ważnych nerwów i w razie jakichś komplikacji, można nawet uszkodzić jakiś ważny nerw, co może nawet doprowadzić do paraliżu części twarzy. Dlatego też tomografia szczęki jest w niektórych sytuacjach niezbędna i bez niej chirurg nawet nie podejmie się jakichkolwiek działań.

Kiedy trzeba to zrobić

Najczęściej taka tomografia konieczna jest przy usuwaniu tak zwanych zębów mądrości, znajdujących się w tylnej części naszej szczęki. Zęby te nazywane także ósemkami rosną na nam przez całe życie. Niektórym nawet do końca nie wyrastają. Niestety mają one tendencje do psucia się, co przyprawia nam nie lada bólu. Dodatkowo zdarza się, że są one trudne do usunięcia.

W takim przypadku chirurg informuje nas, że jest konieczna tomografia szczęki. I dopiero po obejrzeniu tomogramu decyduje co dalej zrobić z naszymi zębami. Tomografia przydatna jest także przy zakładaniu implantów w miejsce naszych naturalnych zębów. Czasami z różnych powodów straciliśmy zęba. Mogło to być na skutek wypadku czy czegoś innego. Wtedy także potrzebne jest zdjęcie szczęki, które pomoże chirurgowi szczękowemu dopasować konkretny implant do szczęki pacjenta. Jak widać, zastosowanie tomografii komputerowej w stomatologii jest dość duże, ale z drugiej strony poprawia jakość i bezpieczeństwo świadczonych przez dentystów usług.